Kolonoskopia

Je vyšetrenie dolnej časti tráviacej trubice, od konečníka až po tenké črevo. Určite by ju mali absolvovať všetci Slováci po päťdesiatke (sme krajina s druhým najvyšším počtom rakoviny hrubého čreva na svete a žiaľ prvá s najvyššou úmrtnosťou). Určite ju odporúčame preventívne pacientom, ktorí majú v priamom príbuzenstve pacientov s rakovinou HČ a to vo veku o 10 rokov mladšom, ako sa u nich rakovina vyskytla. Princíp prevencie spočíva v odstránení polypu, z ktorého saonkologické ochorenie časom môže vyvinúť. Jednoznačne ju treba realizovať pri genetických ochoreniach predisponujúcich rakovinu (FAP,Lynch). 

Test okultného krvácania stolice (TOKS, alebo FOB) ako už názov uvádza, nejedná sa o test na rakovinu, ale na prítomnosť mikroskopického množstva krvi v stolici, ktorú voľným okom nevidno. Môže byť pozitívny pri kvante ochorení (paradontóza, hemoroidy, zápaly žalúdka, dvanástnika…) avšak jeho pozitívny nález určite netreba podceniť.

Kolonoskopia je vždy len taká kvalitná, aká je príprava vášho čreva. Pri výbornej príprave je zbytočné fúkať do čreva vzduch (alebo CO2) a použije sa klasická letná voda, ktorá vyrovná zákruty. Vyhodou je že menšie nečistoty spláchne  z povrchu čreva do stredu, odkiaľ sa dajú bez problémov odsať. Všetky patologické nálezy sú vo vode výrazne lepšie viditeľné, dá sa to prirovnať keď hodíte mincu do pohára vody.image

 

Kolonoskopiu by som chcel(a) / potreboval(a) ale hanbím sa…  Nie ste jediný s takýmito pocitmi. Žijeme v 21 storočí. U nás každý pacient dostane kološortky, ktoré nám vymedzia zorné pole, po zavedení endoskopu sa už sústredíme na výstelku čreva. Počas zákroku sa väčšinou s vami rozprávame na všeobecne obľúbené témy, keďže štandardne nepoužívame “oblbováky” nám neprezradíte nič, čo by ste nám inak nechceli povedať. Väčšina pacientov si praje pozerať spolu s nami, kedy vysvetľujeme čo vidíme. Nemáme problém, ani keď si pacient počas zákroku číta na mobile dennú tlač.

Je kolonoskopia bolestivá? Toto je hádam najčastejšia otázka na gastroenterologickú ambulanciu. Asi by sme klamali, ak by sme zákrok opísali ako vyslovene príjemný, ale pokiaľ nie je prítomná neštandardná anomália na hrubom čreve, tak je pri štandardnom prahu bolesti je zákrok veľmi dobre tolerovaný. Už dávno nepoužívame ani sedáciu, takže pacient môže bezprostredne po zákroku šoférovať motorové vozidlo. Pacienti často prídu napríklad na bicykli.

Nepriateľom bezbolestnej kolonoskopie sú často zrasty v brušnej dutine, najčastejšie po operáciách (gynekologické operácie, sekcie, zápaly v brušnej dutine), kde priebeh zákroku závisí aj od zručnosti a umu revidujúceho chirurga. V takom prípade pri intolerancii zákroku je možné tento zákrok kedykoľvek ukončiť a pacienta referovať na celkovú anestéziu.

Mal som bolestivú kolonoskopiu, odstránili mi zo pár polypov / alebo bez polypov/ a nikdy viac..  si možno povedalo veľa ľudí, čo tie slová oľutovalo. Kvalitná kolonoskopia s dobrou prípravou, bez nálezu polypov garantuje nález až na 10 rokov. Potom kolonoskopiu treba zopakovať. Za ostatnú dobu sa výraznejšie zmenila technika endoskopovania a to najmä nahradenie vzduchu tekutinou, snaha použiť čo najmenej endoskopu tzv “skracovaním” hrubého čreva. Tam kde kedysi lekári spotrebovali 160 cm prístroja na dosiahnutie tenkého čreva si často vystačíme so 70 cm endoskopu.

Ako dlho trvá kolonoskopia?  Ani tu sa nedá jednoducho odpovedať. Štandardne vieme intubovať  (dosiahnúť)tenké črevo za 5-10 minút a dĺžka vytiahnutia by nemala byť kratšia ako 10 minút. Totiž hlavne pri vyťahovaní endoskopu sa sliznica čreva pomaly a systematicky hodnotí, aby sme neprehliadli.. Značný čas si môže vyžiadať polypektómia (odstránenie výrastkov, z ktorých by hrozila rakovina) polypov, ktoré môžeme pri Vašej kolonoskopii objaviť.

Je kolonoskopia bezpečná? Áno je. V rámci bežnej diagnostickej kolonoskopie je komplikácia, akou je napríklad roztrhnutie čreva prakticky takmer nemožné. Pri odstraňovaní veľkých polypov/nádorov však už komplikácie najmä krvácanie z miesta polypektómie,  ale aj iné, reálne sú a preto pacientov odosielame na takéto zákroky na gastroenterologickú kliniku, kde budú dôsledne odsledovaní.

Mal som kolonoskopiu bez patologického nálezu a znova mi u VLD vyšiel pozitívny test? V takomto prípade, pokiaľ bolo črevo dobre pripravené a viditeľné platí nález preventívnej kolonoskopie 10 rokov a netreba ho opakovať. Pozitívny test býva prítomný pri množstve iných ochorení (paradentóza, hemoroidy, zápalové ochorenia, lieky na riedenie krvi .. ).

Mám občasne prítomnú krv v stolici a mám < 50 rokov? Tu by som určite odporúčal rektoskopické vyšetrenie a nespoliehal sa automaticky len hemoroidovú príčinu. Rektoskopia nevyžaduju špecifickú prípravu, ráno sa použije len klyzma a následne sa vyšetrí pár centimetrov od konečníka. Často sme však schopní pri dobrej tolerancii vyšetriť aj polovicu hrubého čreva (pri súhlase pacienta). Pri náleze hemoroidov to tiež má zmysel, keďže sme schopní správne posúdiť liečbu a čas eventuálnej chirurgickej intervencie.

Mám občasne prítomnú krv v stolici a mám > 50 rokov? Neriešte  blbosti a nechajte si pozrieť celé hrubé črevo. Pokiaľ tam nič nebude, budete mať pokoj na 10 rokov, pokiaľ sa niečo nájde, zrealizujú sa adekvátne zákroky.

Čítal som, že sa dá urobiť rovno CT virtuálna kolonoskopia namiesto konvenčnej. CTVKSK má svoje výhody aj nedostatky. Nie je tak presná v detekcii polypov, tumorov ani zápalu hrubého čreva. Neumožní nám odobrať vzorky a už vôbec nie odstrániť polypy. Črevo na ňu treba pripraviť rovnakým spôsobom a keďže sa počas nej črevo musí výrazne prifúknuť, býva dlhšia rekonvalescencia v porovnaní s vodnou KSK. Nie je odporúčaná teda ako štandard. Výhodou je však súčasné zhodnotenie všetkých orgánov brušnej dutiny. (pečeň, žlčník, pankreas, obličky, slezina …).